15 yaşındaki çocuğun midesinden 1 metrelik şarj kablosu ve toka çıktı

Diyarbakır’da kusma ve bulantı şikâyetiyle hastaneye götürülen, çekilen röntgeninde 1 metrelik şarj kablosu ve toka yuttuğu tespit edilen 15 yaşındaki erkek çocuğu, Elazığ’da gerçekleştirilen operasyonla yuttuğu cisimlerden kurtuldu.

Diyarbakır’da kusma ve bulantı şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye götürülen erkek çocuğunun çekilen röntgeninde, midesinde şarj kablosu ve toka olduğu tespit edildi. Bunun üzerine çocuk, ambulans ile Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Üniversitenin Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Yaşar Doğan ve grubu tarafından yapılan endoskopik süreçle çocuğun midesindeki kablo ve toka muvaffakiyetle çıkarıldı. Tedavisinin akabinde sıhhatine kavuşan çocuk taburcu edildi.

“Kabloyu çıkarırken zorlandık”

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Yaşar Doğan, kablonun bir ucunun ince bağırsağa geçmesi nedeniyle zorlandıklarını tabir ederek, şöyle konuştu:

Hastanın kusma ve karın ağrısı şikayetleri olması üzerine sıhhat kuruluşuna başvurulmuş. Orada yapılan incelemelerde hastanın midesinde kablo tespit edilmesi üzerine bize danışıldı. 112 aracılığıyla hastaya gerekli süreci yapıp yapmayacaklarını bize sordular. Biz de hastayı bize gönderebileceklerini kendilerine ilettik. Hasta bize geldikten sonra ön hazırlık yapıldı ve gerekli olan açlık mühletinin akabinde hastaya endoskopik süreç yapıldı. Endoskopik süreçle midedeki kablo çıkarıldı. Kabloyu çıkarırken açıkçası zorlandık, zira kablonun bir ucu ince bağırsağa geçmişti. Süreç başarılı bir halde sonlandırıldıktan sonra hasta sağlıklı bir halde konutuna gönderildi.”  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir