41 yıl önce Diyarbakır Cezaevi’nde yatan Orhan Miroğlu, hücresinden fotoğraf paylaştı

1972 yılında imaline başlanan Diyarbakır Cezaevi, 4 Temmuz 1980’de açıldı.

Cezaevi 12 Eylül 1980 sonrası askeri idareye devredilerek “Sıkıyönetim Askeri Cezaevi” olarak kullanıldı.

Cezaevinin ismi 12 Eylül askeri darbesinden sonra yaşanan azaplarla anıldı. Cezaevi hakkında birçok belgesel çekildi ve kitap yazıldı.

Adalet Bakanlığına 9 Mayıs 1988’de devredilen cezaevi, bir mühlet öncesine kadar ceza infaz kurumu olarak kullanılmaya devam etti.

ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA MÜZEYE OLUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2021’de kenti ziyaretinde “Geçmişte uzunca bir periyot ismi zulümle, azapla, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor ve kültür merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz.” açıklamasının akabinde başlatılan çalışmalarda dün somut adım atıldı.

BUGÜN TABELASI İNDİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış ve kimi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği kentte, “Adalet Bakanlığımız, cezaevini büsbütün boşalttı. Bugün prestijiyle cezaevi, Adalet Bakanlığımızdan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza devredilmiştir. Geçmişte birçok acılara, zulümlere, berbat anılara bahis olan Diyarbakır Cezaevi binası artık hem hafıza hem de farklı alanlarda faaliyet yürütme yeri olarak hizmet verecektir.” açıklamasını yaptığı saatlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, müze yapılmak üzere mülkiyeti Adalet Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen Diyarbakır Cezaevi’nin kapısını kilitleyip, anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teslim etti.

Diyarbakır Cezaevi’nin tabelası da bugün indirildi.

ORHAN MİROĞLU 41 SENE EVVEL KALDIĞI HÜCREYE GİRDİ

AK Parti eski Mardin Milletvekili ve MKYK üyesi Orhan Miroğlu, 41 yıl evvel Diyarbakır Cezaevi’nde kaldığı hücreye girdi. Tutuklu kaldığı müddette azaplar gören Miroğlu, 41 yıl sonra birinci defa Diyarbakır Cezaevi’ni ziyaret etti. 

Miroğlu, paylaşımında “41 yıl evvel, 1981 yılı Mart ayında tutuklanarak girdiğim Diyarbakır Cezaevine 41 yıl sonra eski bir mahkum, şahitliğini yazıya dökmüş bir şahid olarak girdim. Hücremi gördüm. Cezaevi, kültür ve hafıza müzesi olacak, burada can veren beşerler, zalimler ve mazlumlar unutulmayacak!” dedi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir