ABD’de siyahi genç, polis şiddeti sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybetti

ABD, bir kere daha polis şiddetiyle gündeme geldi. Virgina eyaletinde 28 yaşındaki siyahi Irvo Otieno, Henrico County hapishanesinden getirildiği psikiyatri hastanesinde ömrünü yitirdi.

ELLERİ VE AYAKLARI KELEPÇELİ BİÇİMDE GETİRİLDİ

6 Mart’ta yaşanan ve hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan olayda, elleri ve ayakları kelepçeli formda bir odaya getirilen Otieno’nun Henrico County Polis Departmanı’ndan 7 polis ve 3 hastane vazifelisi tarafından denetim altına alınmaya çalışıldığı görüldü.

10 KİŞİ ÜZERİNE ÇIKTI

10 kişinin yerdeki Otieno’nun üzerine çıkıp kuvvet uyguladığı kameraya yansırken, Otieno’nun ise bir müddet sonra hareketsiz kaldığı, sıhhat vazifelilerinin yapay teneffüs ile müdahale ettiği görüldü.

11 DAKİKA SÜRDÜ

Yaklaşık 11 dakika boyunca orantısız güce maruz kalan Otieno’nun isimli tıp raporunda “nefessiz kalarak boğulma” sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

7 POLİS VE 3 SIHHAT İŞÇİSİNE DAVA AÇILDI

Olayın akabinde gözaltına alınan 7 polis ile 3 sıhhat çalışanı hakkında cinayet suçlamasıyla dava açıldı. Gözaltına alınan polislerin 2’si kefaletle hür bırakılırken, başkalarının tutukluluk hali sürüyor.

“OĞLUM KÖPEKTEN BETER MUAMELE GÖRDÜ”

Otieno’nun annesi Caroline Ouko, imajların kamuoyuyla paylaşılmasının akabinde yaptığı açıklamada, “Oğlum köpek üzere, hatta köpekten beter muamele gördü. Görüntüde kendi gözlerimle gördüm” dedi. Otieno ailesinin avukatı Ben Crump ise, Otieno’nun “yardım eline” muhtaçlık duyduğu sırada orantısız güce maruz kaldığını vurguladı.

4 YAŞINDAYKEN AİLESİYLE KENYA’DAN GÖÇ ETTİ

4 yaşındayken ailesiyle birlikte Kenya’dan ABD’ye göç eden Otieno, 3 Mart’ta hırsızlık ihbarı üzerine gözaltına alınmıştı. Bu sırada krize girdiği belirtilen Otieno’nun denetim için hastaneye götürüldüğü sırada polislere hücumda bulunduğu, bunun üzerine hapishaneye götürüldüğü tabir edilmişti. Otieno’nun 6 Mart’ta ise yatırılmak üzere psikiyatri hastanesine getirildiği aktarılmıştı.

GEORGE FLOYD OLAYI

Minneapolis kentinde polis memuru Chauvin, 25 Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyahi Floyd’u dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına aldığı sırada Floyd’un boynuna dizi ile dakikalarca baskı uygulamıştı. Olay yerindeki görgü şahitleri tarafından kaydedilen imajlarda Floyd’un “Nefes alamıyorum” diye polislere durmaları için yalvardığı kaydedilmişti. Hastaneye kaldırılan Floyd’un polis şiddeti nedeniyle ölmesi hem ülke gündeminde hem de dünyada protestolara neden olmuştu. 29 yaşındaki siyahi Tyre Nichols 5 siyahi polis tarafından öldüresiye dövülmüş, Nichols kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir