Bakan Yardımcısı Gürcan’dan enflasyon açıklaması

AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı İktisat İşleri Ünitesi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenmesi planlanan “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı, Eyüpsultan’da yapılan buluşmayla devam etti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’ın sunum yaptığı toplantıya, AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat, AK Parti İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Gıyaseddin Gergin, Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken, AK Parti Eyüpsultan ilçe temsilcileri ile kamu bankalarının bölge yöneticileri, iş insanları ve endüstriciler katıldı.

Gürcan, burada yaptığı konuşmada, “Ekonomi Buluşmaları” toplantılarının Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Bakan Yardımcılığı döneminde kendisi tarafından başlatıldığını hatırlatarak, toplantıların devam edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin son devirde ihracat performansı açısından da olumlu ayrıştığını, güç ve altın harici ihracatın ithalatı müsabaka oranının son yıllarda düzgünleşme gösterdiğini ve yüzde 96,8’e yükseldiğini aktaran Gürcan, maksatlarının ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 100 yaparak dış ticaret istikrarını sağlamak ve cari fazla vermek olduğunu bildirdi.

Gelişmiş ekonomilerde büyüme beklentilerinin aşağı istikametli güncellendiğine ve yüksek faiz artışlarıyla birlikte nakdî sıkılaşma önlemlerinin arttığına işaret eden Gürcan, Türkiye’nin ise son 8 çeyrektir güçlü ve istikrarlı büyümeye devam ettiğini belirtti.

 “165 ÜLKE ORTASINDA 131 ÜLKE NEGATİF GERÇEK FAİZ VERİYOR”

Mahmut Gürcan, bu yıl için Türkiye’nin yaklaşık 40 milyar dolarlık turizm geliri ve 47 milyondan fazla turist beklediğini belirterek, bu sayıların müspet manada gelecek günlerde güncellenebileceğine işaret etti.

Dünyada olduğu üzere Türkiye’de de enflasyonun artış eğilimi gösterdiğini tabir eden Gürcan, “Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar bilhassa geçen yılın 11. ayıdan itibaren çok önemli bir artış oldu. Ocak ayından bu yana artan enflasyon bugün prestijiyle yüzde 83,45’e geldi. Aylık yüzde 11’leri gördüğümüz enflasyon artışı, eylülde 3,08, ağustosta 1,46 olarak gerçekleşti. Enflasyon sayılarında yatay seyre geçtik. Enflasyonda gelecek yılın şubat ayından itibaren düşüşlerin yaşanacağını daima bir arada göreceğiz.” sözlerini kullandı.

Gürcan, tedarik zincirinin kırılmasıyla bir arada enflasyonist baskının tüm dünyada hissedildiğini vurguladı.

Halen 165 ülke ortasında 131 ülkenin negatif gerçek faiz verdiğini aktaran Gürcan, yatırımın güçlenmesi, iş insanlarının daha da verimli olabilmesi için faizlerin düşük tutulması gerektiğini belirtti. Gürcan, şunları kaydetti:

“Eğer ki faiz artışı olsaydı, şirketlerin artan finansman masraflarını, karlılığın ve öz sermayenin erimesini, şirket kapanmalarını ve öbür şirketlere ve bankalara borçların ödeyememelerini, iflaslarla işten çıkmalarını çok rahatlıkla, bundan evvelki gördüğümüz krizlerde olduğu üzere burada da görebilirdik. Yeniden tıpkı halde bankaların kaynak maliyetlerindeki artışı, şirket kapamalarından ötürü kredilerini geri alamamalarını, problemli kredilerdeki artışı, kredi verme iştahındaki azalmayı da görecektik. Birey ve toplumda istihdamda imkanlarının azalmasını, işsizliğin arttığını görecektik. Vakitle Türkiye endüstrisi güç kaybeder, artık mandalı dahi ithal eder duruma gelirdik. Biz esasen bunu daha evvelki yıllarda periyot devir yaşadık. Finansman borçlarını ödeyememe, iş yerlerinin kapanmasından ötürü işsizliğin artışını ve gelir dağılımındaki bozulmayı, toplumsal huzurunun da bozulduğunu görebilirdik. Biz işsizliği düşürmeyi sağladıysak, ihracat sayılarını artırdıysak bundaki en büyük etkenin siyaset faizimizin düşük olması diyebiliriz. “

Dünyada enflasyonun süratli bir biçimde artışını sürdürdüğünü ve global bir sorun haline geldiğinin altını çizen Gürcan, Türkiye’de de artış kaydeden enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi noktasında attıklarını adımları anlattı.

“VERGİ SİYASETLERİYLE VATANDAŞLARI, ESNAFI VE GERÇEK KESİMİ DESTEKLİYORUZ”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, vergi siyasetleriyle vatandaşları, esnafı ve gerçek kesimi desteklediklerine dikkati çekerek, minimum fiyatı vergi dışında bıraktıklarını ayrıyeten fiyat geliri elde edenlerden de taban fiyat kadar gelirini vergi dışı bıraktıklarını söyledi. Gürcan, ziraî destekleme ödemelerinde gelir vergisini kaldırdıklarını ve kolay metotta vergiyi istisna ettiklerini söyledi.

Akaryakıt üzerindeki vergi yükünün azaldığını belirten Gürcan, şunları kaydetti:

“Benzinde yüzde 55,3’lük yükü 27,5’e, tekrar birebir biçimde motorinde 46,8’lik yükü 22,8’e düşürdük. Akaryakıtta şuan ÖTV fiyatı yaklaşık 2 lira. Bahsedildiği üzere yüksek sayılarda bir ÖTV alınmıyor akaryakıtta. Yalnızca 2 lira 25 kuruş civarı ÖTV alışı var. 2021 yılında toplam 154,2 milyar lira vergi alacağından feragat ettik. Vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak için. Yeniden birebir formda enflasyonla çaba kapsamında 2022 yılında 277,8 milyar liralık bir vergiden feragat etmiş olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir