Tepki yağmıştı… CHP’den hepsi istifa etti… DEVA’lılar şaşırdı

CHP listesinden Muğla Milletvekili seçilen Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selçuk Özdağ, TBMM’de kayıt süreçlerinin akabinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi’ne ait, adil bir seçim sürecinin yürütülmediğini savundu.

Yerel seçimlerin yaklaştığını anımsatan Özdağ, “10 ay sonra yapılacak olan belediye liderleri seçimlerine hazırlanacağız. Gerçek millet iradesinin orada tecelli edeceğini göreceğiz. Orada milletin belediye liderleri çıkacak, orada yarışacağız. Orada bir turnusol kağıdını göreceğiz. Bu seçimlerin ne kadar adil olduğunu, ne kadar millet iradesini yansıttığını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

PARTİMİZLE DEVAM EDECEĞİZ

Bir gazetecinin “Millet İttifakı’nın bir özeleştiri süreci var. Ayrılmalar olur mu?” sorusu üzerine, “Biz, 10 milletvekili arkadaşımız ile CHP’ye istifa dilekçelerimizi verdik. TBMM’ye de vermiş bulunuyoruz. Yemin merasiminde kendi partimizle yemin edeceğiz. Lakin burada Millet İttifakı ile birlikte yürümeye, milletin sorunlarını Meclis’e yansıtmaya devam edeceğiz. Zira 10 ay sonra belediye başkanları seçimleri var. Ona hazırlanmamız gerekiyor. Öz tenkit yapılmalı, tenkitlere açığız. ‘Eşit bir seçim değildi, adil bir seçim değildi’ evet doğrudur. Lakin buna karşın kazanabilirdik. Ekonomik krizin olduğu, medyanın susturulmak istendiği, yargının siyasallaştırıldığı kimi mevzularda, bu türlü bir iklimde çok rahat kazanmamız gerekiyordu.” kelamlarını sarf etti.

“İSTİFAYA GEREK YOK ASLINDA”

CHP listelerinden Mersin Milletvekili seçilen DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, CHP listelerinden Meclis’e giren milletvekillerinin istifalarına ait bir soruya, “İstifaya gerek yok aslında. Seçim Kanunu, CHP listelerinden DEVA Partisi kimliğiyle girmeye müsaade ediyor. Biz, DEVA Partisinden hiçbir vakit ayrılmadık.” cevabını verdi.

Ekmen, bir istifa değil, Seçim Kanunu’nun gereği olan birtakım prosedürler olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi milletvekillerinin istifalarının hatırlatılması üzerine Ekmen, “Bence teknik olarak tam mevzuyu bilmiyor olabilirler. Biz, mesela listeler verilmeden evvel bir muvafakatname imzaladık. O muvafakatname şunu diyordu; ‘Ben DEVA Parti’liyim. CHP’nin benim ismimi YSK’ya bildirmesine müsaade veriyorum’. Bugün de ben tekrar DEVA Parti’liyim, CHP’nin listesinden ayrışmam için Meclis Başkanlığı nezdinde bir süreç dilekçesi var. Bu katiyen ismi ‘istifa’ olan bir süreç değil.” karşılığını verdi.

DAVUTOĞLU’NUN PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, 14 Mayıs seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden seçilip TBMM’ye giren milletvekilleriyle görüşmüştü.

Ahmet Davutoğlu, görüşmenin fotoğrafını da toplumsal medya hesabından “Milletvekillerimizle birinci küme toplantımızı Genel Merkezimizde gerçekleştirdik. Güzel uğurlu olsun” tabirleriyle paylaşmıştı.

Davutoğlu, yansıların akabinde paylaşımını silmişti.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir