Wagner’in patronundan Putin’e tepki: “Savaşı yanlış yönetiyorsun”

Amerikalı yetkililer, Rus paralı asker şirketi Wagner Group’un sahibi milyoner iş insanı Yevgeni Prigozhin’in, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le konuşarak savaşın yanlış yönetildiğini söylediğini öne sürdü.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’un haberinde, kimliğini açıklamayan Amerikalı iki üst seviye yetkilinin savlarına yer verildi.

Haberde, Prigozhin’in Putin’le bağlantıya geçerek savaşta Rus ordusunun yanlış yönetildiğini ve cephede yanılgılar yapıldığını söylediği savunuldu.

Ayrıyeten Prigozhin’in Rusya Savunma Bakanlığı’nın ziyadesiyle Wagner’den yararlanmasına karşın bunun karşılığında kümeye gerekli finansman ve kaynakları sağlamadığından şikayetçi olduğu da öne sürüldü.

Haberde, toplumsal medyada görülen ve Wagner askerlerinin temel besinle ekipmanlara sahip olmadığını söylediği görüntünün, Prigozhin tarafından Kremlin’e baskı yapmak için hazırlandığı da sav edildi.

Öte yandan paralı asker şirketi Wagner’in kurucusuyla Rus önderin ne vakit görüştüğüne dair bilgi paylaşılmadı.

Prigozhin ise kelam konusu tezleri yalanlayarak, Putin’le görüşmediğini ve Ukrayna savaşında Rus ordusunun yönetilme biçimini eleştirmediğini savundu. Wagner lideri ayrıca bahsedilen videoyu görmediğini de argüman etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Washington Post’un yorum talebini reddetti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ının geçen hafta yayımladığı istihbarat raporunda, Wagner askerlerinin Donetsk’teki Bahmut kentinin geri alınması için düzenlenen operasyonlarda yer aldığı öne sürülmüştü.

ABD de Moskova’nın savaştaki kayıplarını telafi edebilmek için Wagner paralı askerlerini kullandığını tez etmişti.

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “şef” lakabıyla anılan Prigozhin, eylülde Rusya’daki bir hapishanede yer alan mahkumlarla konuşarak, onları Wagner’e katılıp savaşmaya çağırmıştı.

Rus oligark, konuşmasında mahkumlara 6 ay Wagner ismine cephede vazife yapmaları karşılığında özgür bırakılacağını söylemişti.

Kremlin ise Wagner’le rastgele bir irtibatı olduğunu tekraren yalanlamıştı. 

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir